بیوگرافی مختصر

فرخنده زهرا نادری، عضو اسبق مجلس نماینده گان (دور شانزدهم) یکی از فعالان جامعه مدنی و مدافعان حقوق زن است.

فرخنده زهرا نادری تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در ولایات کابل و بغلان و دوره ثانوی و لیسه را در مکتب هارو واقع شهر لندن در سال 2001 به پایان رسانید. وی در سال 2004 میلادی شامل دانشکده حقوق در دانشگاه بین الملی وست مینستر انگلستان در تاشکند شد و در سال 2007 میلادی با کسب سند لیسانس از آن دانشگاه فارغ گردید.

خانم نادری در زمان عضویتش در مجلس نماینده گان، در کمیسیونهای امور زنان، حقوق بشر و جامعه مدنی، صحت، جوانان، ورزش و کار و کمیسیون امتیازات و مصونیت اعضای مجلس نماینده گان عضویت داشته است.

فرخنده زهرا نادری مبارزه اش را برای حقوق زنان از زمان دانشجویی آغاز نمود و حضور زنان در دادگاه عالی را سرخط مبارزه اش قرار داد.

وی در زمان مبارزات انتخاباتی پارلمانی اش موضوع موجودیت زن در ستره محکمه را که یک تابو شمرده میشد مطرح کرد و وعده سپرد که برای راه یافتن زنان در دادگاه عالی کشور مبارزه خواهد کرد. و پس از راه یافتن به مجلس نماینده گان، خانم نادری این موضوع را در داخل مجلس در گروه های مختلف مطرح نموده روی آن بحث نمود تا بلاخره با ایجاد باورمندی و منسجم سازی سایر شخصیت های تاثیر گزار، گروه های سیاسی ملی و بین المللی، برای نخستین بار در تاریخ کشور، یک زن برای عضویت در دادگاه عالی افغانستان از سوی حکومت وحدت ملی افغانستان معرفی شد.

فرخنده زهرا نادری برای نخستین بار عضویت اتحادیه بین الپارلمانی را در سال 2013 به نماینده گی از کشور افغانستان بدست آورد و در سال 2014 به حیث رییس یکی از کمیسیون های دایمی این اتحادیه برگزیده شد.

خانم نادری توسط UNDP برای جایزه N-Peace سال 2012 نامزد دریافت جایزه شد که به نمایندگی افغانستان موفق به کسب جایزه شد.